صفحه نخست | انواع غذا | انواع شیرینی | انواع دسر | هنر پذیرایی و نکات آشپزی | Iranian Foods

۱۳۸۸ فروردین ۲۲, شنبه

رب گوجه فرنگی

نکات حساس برای تهیه رب گوجه فرنگی:
1 . دیگی که در آن رب می پزیم باید مس سفید کرده یا ظرف لعابی باشد.
2 . ظرف را باید یکجا پر از آب گوجه فرنگی کرد و از ریختن و اضافه کردن آب گوجه فرنگی به تدریج در ظرف خودداری نمود ، زیرا این عمل باعث دیر غلیظ شدن رب و در نتیجه تیرگی رنگ آن می شود.
3 . بهتر است برای پختن رب گوجه فرنگی از گوجه های درشت گوشت دار استفاده کنیم زیرا گوجه فرنگی های ریز آبدار مدت طولانی تری غلیظ می شوند و مقدار رب آن کمتر و در نتیجه جوشیدن زیاد رنگ آن سیاه خواهد شد.
4 . بهترین طریق برای تهیه رب گوجه فرنگی پختن آن است ، رب هایی که در آفتاب تهیه می شوند صرف نظر از اینکه طعم ترشیدگی پیدا می کنند به علت ماندن در هوای آزاد با مواد خارجی آلوده می شوند.
5 . رب گوجه فرنگی را می توانیم به دو نوع تهیه کنیم: اول اینکه رب شل در بطری نگاهداری شود دوم رب سفت که آب آن کاملا کشیده شده باشد.
طرز تهیه
گوجه فرنگی را می شوئیم از ماشین یا چرخ مخصوص آبگیر رد می کنیم به طوری که پوست و تخم آن گرفته شود ، بعد ظرف را پر از آب گوجه فرنگی کرده روی آتش می گذاریم تا مایه غلیظ شود در صورتیکه بخواهیم رب را در بطری نگهداری کنیم وقتی که رب تقریبا به غلظت ماست شد مقداری نمک در آن می ریزیم (مقدار نمک رب باید به حدی باشد که رب نه زیاد شور و زننده و نه بی نمک باشد) بعد از چند جوش رب را از روی آتش برداشته وقتی کمی سرد شد در بطری های تمیز و خشک می ریزیم به حدی که سر بطری تقریبا چهار انگشت خالی بماند ، بعد از اینکه کاملا سرد شد سر بطری را با روغن زیتون پر می کنیم و در آن را محکم می بندیم و در جای خنک نگهداری می نمائیم ، هنگام مصرف رب که به طریق فوق در بطری ریخته شده وقتی کمی از رب را برداشتیم بهتر است باقیمانده رب را در یخچال نگهداری کنیم .
در صورتی که بخواهیم رب را سفت تهیه کنیم به طریق فوق عمل می نمائیم تا رب کاملا غلیظ شود بعد از غلیظ شدن حرارت زیر ظرف را باید کمی ملایم نمود و رب را مرتب به هم زد تا آب رب کاملا تبخیر شود در اواخر طبخ به اندازه کافی نمک به رب می زینیم و بعد از چند جوش که رب کاملا سفت و بدون آب شد رب را از روی آتش بر می داریم و در شیشه های در دار محفوظ نگهداری می کنیم.
باید توجه داشت که نمک رب گوجه فرنگی را در اواخر طبخ به آن اضافه نمود.
رب گوجه فرنگی

رب گوجه فرنگی

۱ نظر:

ناشناس گفت...

سلام
خيلي ممنون از راهنماييتون انشالله موفق باشين هميشه
البته كاش يه عكسي چيزي هم بغلش ميزاشتين قشنگتر ميشد
مخلص شما اكرم