صفحه نخست | انواع غذا | انواع شیرینی | انواع دسر | هنر پذیرایی و نکات آشپزی | Iranian Foods

۱۳۸۹ فروردین ۱۸, چهارشنبه

لازانیا

مواد لازم برای 6 نفر
1 . لازانیا 400 گرم (نوعی خمیر پهن است که در فروشگاه ها آماده فروش است)
2 . گوشت چرخ کرده بی چربی 400 گرم
3 . نخود سبز از پوست درآورده 200 گرم (1 لیوان)
4 . هویج 1 تا 2 عدد
5 . پیاز سرخ کرده 2 تا 3 قاشق سوپخوری
6 . سس سفید 2 لیوان
7 . ژامبون 100 گرم
8 . آب گوشت 1 لیوان (و یا یک قرص سوپ که در یک لیوان آب حل شده باشد)
9 . روغن زیتون یا روغن مایع 3 تا 4 قاشق سوپخوری
10 . قارچ 200 گرم
11 . رب گوجه فرنگی 3 قاشق سوپخوری
12 . خردل 1 قاشق مرباخوری
13 . شکر 1 تا 2 قاشق مرباخوری
14 . ادویه به مقدار کم
15 . نمک و فلفل به قدر کافی
16 . پنیر گریور رنده شده 250 گرم
17 . سس سفید به میزان دلخواه
طرز تهیه
نخود را در 2 تا 3 لیوان آب جوشان و کمی جوش شیرین می جوشانیم تا کمی بپزد . هویج را پوست کنده از رنده رد می کنیم . گوشت را با پیاز سرخ می کنیم.
یک لیوان آب گوشت و رب گوجه فرنگی در گوشت می ریزیم. دو سه پر سیر را نرم کرده با ادویه و شکر و خردل در گوشت می ریزیم. کمی نمک و فلفل به آن زده می گذاریم آهسته بجوشد و سس گوشت کمی غلیظ شود.
ژامبون را چهارگوش کوچک خرد می نمائیم در اواخر طبخ با هویج و قارچ ورقه شده داخل گوشت می ریزیم ، بعد از چند جوش حرارت را ملایم می نمائیم تا مایه گرم بماند.
ظرف نسبتا بزرگی را آب ریخته روی آتش می گذاریم تا جوش بیاید. نصف قاشق نمک در آب جوشان می ریزیم و ورقه های لازانیا را به طوری که رویهم انباشته نشود در آب جوشان می اندازیم تا کمی نرم شوند بعد لازانیا را در صافی می ریزیم و فوری ورقه های لازانیا را از هم جدا می نمائیم که به هم نچسبند.
ظرف نسوز کم عمق متناسب با مواد را کمی چرب می نمائیم نصف از سس را کف ظرف می ریزیم و روی سس یک ردیف لازانیا می چینیم .
مایه آماده شده گوشت را دو قسمت می نمائیم ، یک قسمت را روی ورقه های لازانیا می ریزیم با پشت قاشق روی آن را صاف می نمائیم و روی گوشت را با یک ردیف دیگر لازانیا می پوشانیم و قسمت دوم گوشت را روی آن ریخته بعد از صاف کردن روی گوشت با ردیف سوم لازانیا روی گوشت را پوشانیده بقیه سس سفید را روی آن می دهیم و پنیر رنده شده را روی سس ریخته در صورت تمایل کمی کره آب کرده روی پنیر می دهیم .
فر را با حرارت 350 درجه فارنهایت و با 175 درجه سانتیگراد گرم می نمائیم و ظرف لازانیا را روی پنجره آخر فر به طرف بالا قرار می دهیم به مدت 40 تا 50 دقیقه می گذاریم لازانیا در فر بماند تا پنیر آب شده و روی لازانیا زرین شود. لازانیا را با همان ظرف سر میز می بریم.
طرز تهیه سس سفید لازانیا
دو قاشق سوپخوری آرد سفید را در ظرف گود کوچکی می ریزیم دو لیوان شیر را به تدریج روی آن ریخته می زنیم تا آرد در شیر حل شده بدون اینکه گلوله شود .
ظرف را روی حرارت ملایم قرار می دهیم مرتب هم می زنیم تا سس جوش آمده کمی غلیظ شود ، کمی نمک به آن زده 50 گرم کره را در سس میریزیم وقتی کره آب شد، سس را از روی آتش برمی داریم.

هیچ نظری موجود نیست: