صفحه نخست | انواع غذا | انواع شیرینی | انواع دسر | هنر پذیرایی و نکات آشپزی | Iranian Foods

۱۳۸۹ تیر ۳۰, چهارشنبه

کیک گلابی

مواد لازم برای 8 تا 10 نفر
1 . تخم مرغ - 6 عدد
2 . آرد سفید خیلی نرم - 150 گرم(6 قاشق سوپخوری پر)
3 . شکر - 150 گرم (6 قاشق سوپخوری)
4 . وانیل - نصف قاشق چایخوری یا 1 بسته وانیل با شکر
5 . گلابی درشت خیلی خوب - 4 عدد و یا یک قوطی بزرگ کمپوت گلابی که در صورت امکان خارجی باشد
6 . خامه - 500 گرم
7 . پودر قند - 150 گرم (6 قاشق سوپخوری)
8 . شکر برای پختن گلابی تازه (150 گرم) 1 لیوان (در صورت مصرف کمپوت شکر لازم نیست)
طرز تهیه
در صورت امکان می توانیم کیک را در قالبی که دهانه آن تقریبا 26 سانتیمتر باشد تهیه کنیم و یا در دو نوبت با یک قالب دو عدد کیک طبخ نماییم.
ابتدا کف و اطراف قالب را چرب کرده،آرد می پاشیم. قالب را تکان می دهیم که سطح و اطراف آن با آرد آغشته شود.
زرده و سفیده 3 عدد از تخم مرغ ها را از هم جدا نموده ، زرده را با نصفی از شکر و نصفی از وانیل مخلوط کرده ، با همزن برقی آنقدر هم می زنیم تا شکر حل شده ، زرده غلیظ و کشدار شود.
پره های همزن را می شوئیم ، خشک می کنیم ، سفیده را با همزن به حدی که سفیده کاملا پف کرده مثل پنبه خشک شود هم می زنیم. زرده و سفیده را به سرعت مخلوط می نمائیم و آرد را کم کم در مایه ریخته ، به سرعت مخلوط می کنیم (باید توجه داشت ، این نوع کیک که همان اسپنج کیک است ، لوور یا بکینگ پادر ندارد با دقت و خوب همزدن پف کرده ، لطیف می شود).
مایه را در قالب می ریزیم . فر را با حرارت 350 درجه فارنهایت و یا 175 درجه سانتیگراد گرم می کنیم و قالب را روی پنجره وسط فر قرار می دهیم.
می گذاریم به مدت 30 تا 40 دقیقه کیک در فربماند و مغز آن کاملا بپزد (باید توجه داشت این کیک در صورت خوب عمل آوردن ، پف کرده، در قالب ریخته می شود و بعد ااز طبخ پف آن نمی خوابد و در صورت معیوب بودن خیلی نازک و سفت خواهد شد).
در هر حال هر دو کیک را به همین طریق طبخ می نماییم و بعد از سرد شدن از قالب خارج کرده ، آماده می گذاریم بماند. گلابی تازه را پوست کنده از وسط دو نیم می نمائیم و قسمت سفت و سط آنرا می گیریم . با یک لیوان آب و شکر و کمی عرق معطر می گذاریم بپزد ، به طوری که زیاد پخته و له نشود. آن را در صافی می ریزیم ، شربتش را دوباره می جوشانیم تا کمی غلیظ شود.
در صورت داشتن تسلط هر کیک را از ضخامت به دو نیم می کنیم و در اینصورت 4 ورقه کیک داریم و روی هر ورقه را کمی شربت گلابی می دهیم و یا بدون ورقه کردن کیک ها روی هر یک از کیک ها را مقداری شربت می دهیم. در صورت مصرف کمپوت ، آب کمپوت را با کمی شکر و کمی عرق معطر چند جوش می دهیم تا کمی غلیظ شود. بعد از سرد شدن مصرف می نماییم.
خامه را در ظرف فلزی گودی مثل استیل می ریزیم.ظرف را روی ظرف یخی قرار می دهیم و خامه را با همزن برقی هم می زنیم تا کاملا سفت شده فرم بگیرد.
وانیل را اضافه کرده ، پودر قند را کم کم در خامه می ریزیم و هم می زنیم. روی هر ورقه کیک را که کاملا سرد شده ، مقداری خامه می مالیم و با لبه کارد روی آن را کاملا صاف نموده ، ورقه های کیک را به دقت روی هم قرار می دهیم تا به هم بچسبد.
یک قاشق کاکائو را در کمی شیر حل می کنیم با بقیه خامه مخلوط نموده ، قشر نازکی از خامه را با لبه کارد روی سطح کیک می مالیم.
نیمه های گلابی را به صورت منظم ورقه می نماییم ، آنچنان که شکل خودش را از دست ندهد. دور سطح کیک می چینیم ، بقیه را در قیف ریخته ، وسط کیک را گلهای کوچک چسبیده به هم می ریزیم و اطراف کیک را چند گل خامه می گذاریم و دیواره کیک را با خامه بلند و باریک تزئین می نمائیم.

هیچ نظری موجود نیست: