صفحه نخست | انواع غذا | انواع شیرینی | انواع دسر | هنر پذیرایی و نکات آشپزی | Iranian Foods

۱۳۸۸ بهمن ۱۴, چهارشنبه

خورش بادنجان بدون روغن

مواد لازم برای 6 نفر
1 . بادنجان قلمی متوسط 12 عدد
2 . گوشت بدون استخوان و چربی 500 گرم
(از یک عدد مرغ کم چرب هم می توان استفاده کرد)
3 . پیاز متوسط 2 تا 3 عدد در حدود 250 گرم
4 . رب گوجه فرنگی یک قاشق سوپخوری
5 . گوجه فرنگی تازه 2 تا 3 عدد
6 . غوره در صورت امکان 2 تا 3 قاشق سوپخوری
7 . نمک و فلفل بقدر کافی.
طرز تهیه
گوشت را خرد می کنیم . پیاز را می شوئیم و چهار قاچ می کنیم . گوشت را با پیاز و 2 لیوان آب روی حرارت ملایم می گذاریم. وقتی پیاز پخت ، آن را از ظرف خارج می کنیم و در صافی می ریزیم ، بعد آن را می کوبیم تا مثل پوره نرم شود. پیاز کوبیده را دوباره داخل گوشت می ریزیم .
اگر گوشت با همان 2 لیوان پخته نشد ، مقداری آب به آن اضافه می کنیم . پس از این که گوشت پخت ، رب گوجه فرنگی و کمی نمک و فلفل به آن می زنیم . بادنجان ها را می شوئیم، چوب دم آنها را می گیریم و پوست دور دمها را می بریم و آنها را درسته روی سینی فر می چینیم ،سینی را روی پنجره وسط فر قرار می دهیم و می گذاریم با حرارت 400 درجه فارنهایت یا 200 درجه سانتیگراد بپزد ، به حدی که له نشود ، ولی پوست آن به آسانی گرفته شود و بعد بادنجانها را از فر بیرون می آوریم، وقتی سرد شدند ، پوستشان را می کنیم.
ظرفی که خورش در آن آماده می شود ، باید سطح بزرگتری داشته باشد که بادنجان ها در یک ردیف روی گوشت چیده شده ، تمام بادنجان ها با سس آغشته و خوشرنگ و خوشمزه شوند.
ظرف را روی حرارت ملایم می گذاریم . غوره را به آن اضافه می کنیم و در اواخر کار گوجه فرنگی ها را به صورت چهار قاچ می بریم و دور بادنجانها می چینیم و نمک خورش را اندازه می کنیم . باید سس حورش در حدی باشد که کمی روی بادنجانها را بگیرد و رنگ آنها کاملا طلایی شود . خورش باید با حرارت ملایم بجوشد تا بادنجانها زیاد له نشود .
اگر فر نداشته باشیم . می توانیم بادنجانها را روی آتش یا روی شعله گاز کبابی کنیم در حدی که پوست آنها به آسانی گرفته شود .
در صورت نداشتن رژیم غذای می توانیم 2 تا 3 قاشق سوپخوری پیاز سرخ کرده را در صافی بریزیم و روغن آن را بگیریم و به جای پیاز خام مورد استفاده قرار دهیم.

هیچ نظری موجود نیست: